106. AXA Primátorky 2019

Veslařský klub Ohře Louny se na letošním ročníku tradičních Pražských Primátorkách prezentoval ve dvou závodech osem, a to v kategorii starších žákyň a starších žáků (13 až 14 let). Poprvé v historii klubu se těchto závodů zúčastnila kompletní lounská posádka v jiné kategorii, než MASTERS. Naděje obou lodí skončily již v sobotním sítu rozjížděk a opravných jízd, ale přesto obě posádky bojovaly velmi srdnatě a v početné konkurenci se nijak neztratily:

8+ žákyně starší ve složení Natálie Hušková, Magdalena Venclová, Amálie Bielecká, Kamila Krpcová, Maja Šedivá a Šárka Venclová ve společenství s roudnickými Jiřinou Lackovou a Veronikou Vackovou
v rozjížďce nemohly najít správný rytmus. Nedostatečná sveslovanost, několik „krabů“ a přesednutí slajdu zapříčinily to, že dívky dojely daleko za hlavním polem. V odpolední opravné jízdách však bylo vše jinak a posádka si napravila reputaci. Ještě u Železničního mostu bojovala o postupové 2. místo, ve finiši však již nestačila na žákyně z pražského ČVK, Olomouce a Berouna.

8+ žáci starší jeli v čisté lounské sestavě – Matěj Macháč, Petr Volek, Jakub Buchl, Tadeáš Soukup, Eduard Nazaruk, Šimon Pelc, Filip Pastyřík a Jan Vorel. Z důvodu vysokého počtu přihlášených posádek bohužel neměli šanci na reparát v podobě opravné jízdy. Pouze 2 lodě ze 4 postupovaly do semifinále. Za výsledek se však v žádném případě nemusí stydět, po několika málo společných trénincích dosáhli maxima.

Kormidelnicí obou posádek byla zkušená Markéta Loulová, které za výkon ve všech jízdách patří obrovský dík. Primátorek se zúčastnilo i několik bývalých členů a odchovanců klubu: Vítězslav Huja zvítězil v kategorii Masters, Petr Bláha strokoval univerzitní osmu ČZU (3. místo) a v hlavním závodě startoval v posádce Bohemians ve finále B. Ti, kdo sledovali televizní přenos, si nemohli při záběrech z lodi nevšimnout blonďaté kormidelnice první posádky Bohemians – lounské Nikoly Mikušové (4. místo ve velkém finále). Pokud jde o počet účastníků a posádek klubu, jednalo se o nejvyšší účast od roku 2015. To však startovala i posádka kategorie MASTERS. Počty startujících od roku 2010 jsou na následujícím grafu: